projekčný ateliér mprojekty

kontaktujte nás na mprojekty@mprojekty.sk

Poplatok za "rozvoj".

nomoney.jpg

Nie je to nová téma, ktorú otváram. Venovali sa jej aj rôzne médiá, možno ste to zachytili aj vo večerných správach, ale dlho sa o tom nehovorilo, a keďže máme tesne po voľbách (prípadne pred voľbami?), rada by som pripomenula, čo pre nás naši zákonodarci a služobníci verejnosti ukuchtili na poslednú chvíľu.

Zákon č. 447/2015 Z. z. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Zákon, ktorý nadobúda účinnosť pd 1.11. 2016 má, podľa niektorých zdrojov, priniesť rozvoj do miest a obcí. Samozrejme, každý, kto sa občas pohybuje mimo svojho bytu už zaregistroval, že slovenské cesty nie sú v úplne dokonalej kondícii, a aj nejaká tá revitalizácia nevábneho okolia by sa zišla. Tak prečo nie? Veď keď doprajeme štátu tak cca 50% našej výplaty, prečo by sme neprispeli mestu alebo obci ešte viac z našich ťažko ušetrených peňazí?

Koho sa to týka?

Podľa § 3 ods. 1) Predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce, na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba (ďalej len „stavebné povolenie“), čiže každého, kto požiada o stavebné povolenie.

Samozrejme sú tu aj výnimky.  Budovy patriace štátu a cirkvi no a aby sa nepovedalo, že na občanov štát nemyslí, dom do 150 m2, a za určitých podmienok nejaké tie garáže a kôlničky do 25 m2. Ale keďže je v súčasnosti druhá vlna zatepľovania, nemôže predsa vláda pripraviť obec či mesto o peniaze za rekonštrukcie a znižovanie energetickej náročnosti budov, ku ktorej sa mimochodom naša vláda zaviazala (viac sa dozviete tu > Energetický certifikát. A načo je to vlastne dobré? <)

O aké peniaze vlastne ide?

poplatky.jpg

O naše samozrejme. Výšku poplatku určuje § 7 odsek 1) Sadzba poplatku za rozvoj je od 10 eur do 35 eur za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.

Trocha matematiky... Rodinný dom pre 4 osoby - 150 m2 x 10 až 35 € = 1 500 € až 5 250 €. Pre porovnanie 1m2 vymurovanej steny z pórobetónových tvárnic hrúbky 300 mm stojí cca 50 - 70 €. A teda namiesto toho, aby ste pri výstavbe svojho domu zaplatili za 21 - 105 m2 obvodovej steny, štát vás zaviaže vyplatiť ich mestu alebo obci. No nekúp to.

Čo v prípade zatepľovania? Cena za jeden z najkvalitnejších zatepľovacích systémov u nás je pri hrúbke 140 mm použitie EPS grafitového cca 50 € za 1 m2, čiže opäť 30 až 105 m2, ktoré ste mohli účelne použiť pre svoju potrebu. Plocha fasády pri rodinných domoch je (z mojej skúsenosti) po odpočítaní plochy okien cca 1,2 x podlahovej plochy. Je to samozrejme veľmi hrubý odhad ale pri podlahovej ploche 150 m2 to môže byť cca 180 - 200 m2.

Na čo budú tieto peniaze použité?

Aj na túto otázku nájdeme odpoveď v spomínanom zákone. Venuje sa tomu §11 v dvoch vetách a siedmich odrážkach a) až g). Ako inak, nebadane sa odkazuje na zákon, ktorý odkazuje na zákon, ktorý odkazuje na zákon...

Vytvára sa ilúzia, že by sa mali použiť (ale či sa aj použijú?) na rozvoj infraštruktúry a občianskej vybavenosti. Možno by Vás napadlo, že keď vybudujete príjazdovú cestu, bez ktorej vám stavebné povolenie nevydajú, tak je to budovanie infraštruktúry, a teda by ste si náklady na túto cestu mohli odpočítať z poplatku. Alebo, niečo ešte smelšie, že by teda tú príjazdovú cestu mala vybudovať obec alebo mesto. Nuž bolo by to síce logické, ale výhodné pre vás a nie pre verejnú správu. Správne tušíte, neodpustia vám ani euro, nepostavia ani meter cesty.

Čo to znamená pre investora?

Vyzerá to tak, že okrem tradičnej drezúry, byrokracie miestami pripomínajúcej až aroganciu či šikanu úradníkov pri vybavovaní stavebného povolenia, nás čaká ešte nové finančné zaťaženie. Nakoľko tento "účelový" príspevok by mal byť, ale nemusel, až tak účelový, je možné, že naše cesty a okolie tiež nepocítia rozdiel.

Ako teda ďalej?

domcek3.jpg

Svet sa samozrejme nezrúti. Keď sa dá zvyknúť na umelý kĺb, dá sa zvyknúť na všetko. Vieme si našetriť na nové bývanie, našetríme si aj na úplatky. Ospravedlňujem sa za preklep. Samozrejme, že som myslela poplatky.

Konštruktívna rada znie, nezabúdať na tento zákon.

  1. Zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2016, a teda stavebných povolení vydaných pred týmto dátumom sa to netýka. Ak je to možné, skúste svoje rozhodnutie o tom, že začnete stavať alebo rekonštruovať, urýchliť. Stavebné povolenie nevybavíte za mesiac. Čas sú v tomto prípade nemalé peniaze.
  2. Pri príprave projektu pre stavebné povolenie vyberajte projektanta zodpovedne. Šikovný človek vám môže poradiť. A hlavne sa vám nestane, že Váš vysnívaný domček bude mať podlahovú plochu 150 m2, keď by mohol mať napríklad 149,9 m2...
  3. Môžeme začať stavať domy "2 x - 3", t.j. dva metre od cesty, 3 metre pod zemou, tzv. zemľanky. Na tie sa tento zákon zatiaľ nevzťahuje. Slovensko by tak dostalo nový, výrazný charakter. A toto myslím ako skutočnú inšpiráciu napriek tomu, že sa to môže zdať ako žart.

 

Netvárim sa, že je to téma nová, určite ste už niečo počuli. Je to však téma aktuálna a nemalo by sa na ňu zabúdať, aby ľudia po 1.11.2016 neodchádzali zo stavebných úradov zbytočne ľahší o svoje ťažko zarobené peniaze.Autor: Ing. Marianna Šuštiaková, PhD.